żywienie rasowego psa

Karmienie psa i karma dla psa – na co należy zwrócić szczególną uwagę?

Liczba pokarmów, jakie powinno się serwować psinie domowemu jest zależna od jego wieku oraz rasy. Dwukrotnie, bądź trzykrotnie w przeciągu dnia należy karmić szczeniaki. Jest to nieodzowne ze względu na to, iż młode psiny w momencie wzrostu mają większe zapotrzebowanie na białko oraz mikroelementy zawarte w jedzeniu. przy czym mają niewielkie żołądki. Psiny dorosłe wolno karmić jedynie raz dziennie, należy natomiast zadbać o wartości odżywcze takiego posiłku. Odmiennie należy odżywiać pieski niezwykle wielkie i wielkich ras. Potrzebują one co najmniej dwóch posiłków w ciągu dnia.

Jak karmić psa?

Motywem tak niskiej liczby posiłków, które należy dostarczać psu, jest ich typowy, odziedziczony po przodkach system pożywiania. Pies wywodzi się od wilka. Te stworzenia polują w grupach, unicestwiając zwierzęta znacznie większe od nich. Trudnym byłoby osiągnięcie tego przez wyłącznie jednego z nich. Wynikiem współpracy jest ogromny pokarm, którym potrafi najeść się cała grupa.

Każde polowanie oznacza zatem sporą porcję mięsiwa dla każdego osobnika. Stanowi ona zasoby wystarczające aż do przyszłego polowania. Choć moment następnej możliwości do pokarmu jest nieznaną. Właśnie dlatego wilki przymuszone były na przygotowanie systemu, który pozwala im jeść rzadko, a zarazem sowicie.
Pieski posiadają dokładnie ten sam mechanizm karmienia. Intuicyjnie jedzą zatem o wiele więcej, aniżeli potrzebują do pozbycia się uczucia głodu. Dlatego też można obserwować, że domowe psy jedzą pełną, lub prawie pełną miskę żywności na raz. Mimowolnie wręcz jedzą tyle, ile tylko potrafią, aby przygotować nadmiary. Naturalny psi odruch łowczy czyni, że te stworzenia nierzadko się przejadają. Należy więc dobrać sposób odżywiania czworonoga w taki sposób, aby uniknąć przekarmienia zwierzęcia oraz narażenia go na liczne choroby.

Jak często żywić czworonoga?

Czworonogom domowym rekomenduje się podawać pożywienie jedynie raz dziennie. W pełni zaspokoi to ich zapotrzebowanie na pokarm. Należy jednak działać inaczej gdy pupilem jest piesek rasy olbrzymiej. Te zwierzęta potrzebują podzielenia pokarmu na przynajmniej dwie części. Posiadają one wielkie organizmy, a więc zapotrzebowanie na składniki odżywcze jest wielkie. Takie psy nie mają jednak na tyle dużych żołądków, by były w stanie pomieścić przydatne im wielkości pożywienia.

Jeśli chodzi o najbardziej odpowiednie żywienie piesków dużych, to najskuteczniejszym sposobem będzie zapewnianie im karmy suchej. Ważne jest jednak to, aby nabywać specjalną karmę przeznaczoną dla piesków tej rasy. Jest ona wytworzona w taki sposób, aby w jak najmniejszej ilości żywności ujęte było potencjalnie jak najwięcej pożytecznych pierwiastków spożywczych. Powoduje to, iż psiny ras wielkich mogą być żywione sporadycznie, przy czym nie obciążają układu pokarmowego zbyt dużą ilością jedzenia.