tresowany pies - jak tresować

Posłuszny pies – jak wytresować swojego pupila?

Młody oraz rozbrykany a także pełen siły psiak, nie może długo skoncentrować się na danej czynności. Na tresurę pieska należałoby wybrać odpowiedni czas oraz sprzyjające okoliczności. Tresurę należy rozpocząć od zakupu dobrej smyczy dla naszego czworonoga. Rozciągłość smyczy zależna jest od wielkości pieska, ale również naszego wzrostu, tak by dawała swobodę ruchów czworonogowi i właścicielowi.

Na starcie warto kupić się smycz automatyczną, jaka ma umożliwić na natychmiastowe zareagowanie na niepożądany manewr naszego psiny. Potem należy zakupić obroże, jeśli mamy wielkiego czworonoga to powinniśmy zakupić obrożę łańcuszkową, która dopuści nam pełniejszą kontrolę nad pieskiem. Musimy pamiętać, że obroża musi być odpowiednia do wysokości oraz zachowania psa. Jeśli już kupiliśmy niezbędne rzeczy, możemy już przystąpić do szkolenia umiejętności chodzenia przy nodze pana. Powinniśmy zawsze myśleć, by na starcie uczyć naszego psa chodzenia przy nas. Z czasem wypuszczanie pieska na spacerze lecz o parę kroków przed nami stanowi to drugi etap tresury. Znaczące jest by czworonogowi wydawać jasne i bezpośrednie polecenia, najlepiej komunikowane zawsze tym samym tonem.

Dodatkowo, jakikolwiek przejaw posłuszeństwa należy nagradzać ulubionym przysmakiem. Nie zawsze pierwsza lekcja chodzenia na smyczy musi skończyć się sukcesem. Na początku, ciężko może być nam skłonić czworonoga do zwrócenia uwagi bądź też wyegzekwowania większej koncentracji na konkretne polecenia. Jeżeli na spacerze pies przesadnie ciągnie i próbuje wybiegać już na kilka kroków przed posiadacza, należy go odciągnąć trochę do tyłu, polecając tymże samym, że oczekujemy tempa równego naszemu. Jeśli jednak nasz czworonóg chodzi za powoli, musimy trochę go podciągnąć do przodu lub zachęćmy krótkim lecz wspólnym biegnięciem. Jeżeli jednak uda się psu sprostać naszym wymaganiom i poprawnie wypełnić polecenia, koniecznie nagrodźmy go ulubionym przysmakiem.

Wyszkolenie naszego czworonoga chodzenia na smyczy nie jedynie podczas pierwszych spacerów, lecz również szkoła podstawowych komend nie musi być trudne. Trzeba wyłącznie wytrwałości, oraz przede wszystkim regularności. Wówczas właśnie zaplanowany rezultat domowej tresury jest łatwiejszy do osiągnięcia.