Świnka morska – jak o nią dbać?

Świnka morska, a inaczej kawia domowa, stała się lubianym zwierzęciem domowym. Przez swoje małe rozmiary może być świetną alternatywą dla tych, dla których nierealne jest posiadanie psa lub kota. Świnka morska nie ma dużych wymogów, jeśli chodzi o pokarmu – jest zwierzakiem roślinożernym, głównie sianem. Dietę świnki morskiej można uzupełniać warzywami i owocami, na przykład pietruszka, marchew oraz mniszek lekarski. Musimy zapewnić zwierzątku stały dostęp do wody, jak również klatkę dla świnki morskiej ze ściółką oraz potrzebnymi akcesoriami.

Klatka dla świnki morskiej.

Śwince morskiej możemy zakupić zwykłą klatkę dla gryzoni, którą znajdziemy z pewnością w każdym sklepie z akcesoriami dla zwierząt albo w internecie. Klatka dla świnki morskiej nie musi mieć dużej wysokości, gdyż świnki morskie nie lubią się wspinać. Z tego powodu ważna jest wielkość dna klatki. Dno klatki zwykle jest plastikowy, a pręty metalowe. Minimalnym rozmiarem klatki jest 80x50x40cm, możemy wybrać objętość o większym rozmiarze, w szczególności jeśli zamierzamy trzymać tam więcej zwierząt.Ważnym jest, żeby pręty klatki nie były położone w dużych odległościach, ponieważ grozi to zaklinowaniem się zwierzaka pomiędzy nimi. Klatkę dla świnki morskiej należy wyłożyć ściółką i\oraz dokupić odpowiednie wyposażenie – domek dla świnki morskiej, poidełko i miseczkę.

Podłoże w klatce dla świnki morskiej.

Zazwyczaj ściółką klatki dla gryzoni są trociny lub granulat. Trociny są tanie i dobrze sprawdzają się do wyłożenia klatki. Minusem trocin jest pylenie i wysypują się poza klatkę. Inną możliwością może być granulat, który wykazuje się dobrą chłonnością, jednak bywa znacznie twardszy w porównaniu do trocin. Oprócz tego są dostępne maty dla gryzoni, z którymi prosto utrzymać porządek w klatce, natomiast ich minusem jest brak możliwości kopania w ściółce, co świnki morskie uwielbiają.

Wyposażenie klatki dla świnki morskiej.

Żeby umilić klatkę naszej świnki morskiej należy ulokować w środku niezbędne akcesoria, a w szczególności domek dla świnki morskiej. Dzięki temu świnka poczuje się bezpieczna, ponieważ będzie mieć prywatną przestrzeń, gdzie będzie mogła schować się na odpoczynek lub uspokoić się, gdy pierwszy raz przeniesiemy ją do nowego miejsca.

https://www.krakvet.pl/chy_m_Ptaki-i-gryzonie_Swinka-morska_Akcesoria_Klatki-30463.html klatka dla świnki morskiej